BUDOUCNOST JMÉNEM FOTOVOLTAIKA

Fotovoltaika se v posledních letech stala nejen v České republice velmi diskutovaným tématem. Dle dat Solární asociace u nás bylo v roce 2020 instalováno 6293 nových fotovoltaických elektráren, v roce 2021 o 3028 více, tedy 9321 a i v letošním roce poptávka nadále stoupá. O co jde a v čem je to výhodné, zjistíte dále.

Co to vlastně fotovoltaika je?

Fotovoltaická elektrárna je zjednodušeně řečeno soubor komponent, který na základě fotoelektrického jevu vyrábí ze slunečního záření elektrickou energii, kterou lze následně využít v domácnosti.

Jaké jsou hlavní benefity?

S pořízením fotovoltaické elektrárny člověk získává vlastní zdroj elektřiny, tedy jistou energetickou soběstačnost spojenou nejen s úsporou financí, ale v případě pořízení FVE
s baterií také ochranou proti výpadkům sítě, což je v době nejisté situace na trhu bezesporu cennou výhodou. Dalším velkým benefitem je ekologická šetrnost. Kromě vlastní peněženky tak snížením uhlíkové stopy šetříte i životní prostředí. Za zmínku stojí rovněž dlouhá životnost (i více než 30 let), nenáročná údržba a nenákladná recyklace. 

Jaká je návratnost? 

Je pochopitelné, že člověka uvažujícího o pořízení fotovoltaiky zajímá, za jak dlouho se mu jeho prvotní investice vrátí. Na toto však jedna konkrétní odpověď neexistuje. Návratnost se odvíjí od velké spousty proměnných. Vždy bude záležet na velikosti fotovoltaiky, způsobu akumulace, spotřebě domácnosti, ceně u dodavatele a dalších. Obecně lze počítat
s úsporou až 70 % a návratností do 7-10 let. Záleží-li Vám na co nejrychlejší návratnosti, je důležité, aby Vám byla FVE šitá na míru, ideálně tedy správně navržena odborníkem.
Rychlejší návratnosti napomáhá také nižší pořizovací cena, které lze nyní dosáhnout díky dotacím z programu Nová zelená úsporám. 

Dotace

Dotační program Nová zelená úsporám, který si klade za cíl snížení produkce emisí, umožňuje získání dotace k realizaci fotovoltaické elektrárny ve výši až 205 tisíc. Ještě větší dotaci mohou získat žadatelé z Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje, a to až 225 tisíc. Celkově může dotace pokrýt až 50% pořizovacích nákladů, což už se zaručeně vyplatí. Pro její získání je však nutné splnit určité podmínky. Nejde jen o správně podanou žádost včetně všech požadovaných dokumentů a příloh, nutné je také zajištění odborného dozoru. Rovněž použitý materiál musí odpovídat požadavkům programu. Pro běžného člověka tak nemusí být získání dotace zrovna snadné. Najmutí instalační firmy, která nejen že navrhne FVE tak, aby splňovala podmínky pro získání dotace, ale i vyřídí celou žádost za Vás, Vám tak může ušetřit spoustu času a komplikací. Kvalitní instalační firma by měla garantovat získání dotace v co nejvyšší výši každému, kdo na ni má nárok.

Líbí se Vám představa vlastního energetického zdroje? Získali byste rádi benefity spojené s fotovoltaikou? Chtěli byste využít možnosti získat dotaci? V případě, že jste alespoň na jednu otázku odpověděli ANO, neváhejte nás kontaktovat. Do několika dní se Vám ozve náš obchodně-technický zástupce a domluví se s Vámi na osobní schůzce. Na té Vám rád zodpoví všechny dotazy a společně s Vámi vymyslí pro Vás nejvhodnější řešení dle Vašich potřeb, parametrů domu apod.
A pakliže se rozhodnete, že fotovoltaika je přesně to, co nyní potřebujete a budete s naší nabídkou spokojeni, stačí už jen podepsat smlouvu a zbytek nechat na nás.